חג אסיף של פירות אורגניים

נכתב ע"י מגי בתאריך 24 בספטמבר 2017 | , ,

בואו נדבר על מזג האויר! חג סוכות אורגני ושמח :)

בימינו לדבר על מזג האויר נחשב לנושא ברירת מחדל שכזה. 

 

תירס אורגני, ירקות אורגניים הביתה, סל ירקות אורגניים, הגינה של מגי

 

כשאין על מה לדבר- אין משהו חשוב או מעניין  לדון בו, אז אפשר להגיד איזה משפט סתמי על מזג האויר.
אבל דעו לכם שפעם מזג האויר לא היה עניין סתמי בכלל, הוא היה עניין מרכזי בחיים.  בארץ העבודה והחופשים היו נקבעים לפי מזג האויר וגם נושאים עוד יותר משמעותיים כמו השרדות, איכות חיים, רעב, נדודים...

חג הסוכות הינו תקופת האסיף (חג האסיף) של פירות הקיץ.  אז ניתן דגש מיוחד על ענבים ותאנים שהם גידולים ממש מקומיים.  הענבים שנבצרים בתקופה זו ידועים בתכולת סוכר גבוה ולכן היין המופק מהם נחשב מתוק ומשובח.  בימינו חלק מהגידולים הקיציים גדלים גם בחורף בחממות, כמו משפחות הסולניים: עגבניות, חצילים, תפוחי אדמה, פלפלים. 

עגבניות אורגניות, ירקות אורגניים הביתה, סל ירקות אורגניים, הגינה של מגי

אסיפים קיציים שהם עדיין עונתיים הם התירס, השעועיות ומשפחת הדלועים המורחבת. המלפפונים והקישואים, בני דלוע שנקטפים במצב של בוסר,  ממשיכים לגדול במחזורים גם בחורף בחממות, אך "קישואי החורף" הדלעות בעלות הקליפה הקשה וזרעים מוכנים בתוכם, גדלים רק בקיץ.  כן, כן, הדלעת במרק דלעת החורפי והטעים שלנו, גדל בקיץ והאחרונים מביניהם נאספו בתקופת חג הסוכות- חג האסיף.

בכדי לסיים פרוייקט של עונה שלמה (בלי לדבר על ההכנות לעונה הבאה. תיכף, זה פרק נפרד בחג...נדבר על זה) בכדי לאסוף את כל שפע הגידולים האורגניים שמסיימים, יש מצב די סביר שתצטרכו להיות בשדה שבוע שלם, בלי זמן לחזור הביתה בערב ולכן כדאי שתהיה לכם סוכה :)

כל זה קורה כי הימים מתקצרים והשמש פחות ופחות ישירה מעלינו בימים. הלילות מתקררים ומתמלאים בטל וה 22.9 הוא יום השיוויון בו אורך היום שווה לאורך הלילה.  מכאן הימים רק מתקצרים והלילות מתארכים והאסיף שעשינו מפנה מקום לגידולים אורגניים של חורף.
כמובן שזה הדרגתי ובטח שמתם לב שהחסות האורגניות של שבוע שעבר היו ממש יפות וגדולות ביחס לתקופה האחרונה.

סיום של פרוייקט בימינו או עונה חקלאית ואיסוף פרי עמלנו, היא בהחלט סיבה למסיבה! אך גם מלווה בחששות לגבי העונה הבאה...ירד מספיק גשם?  יהיו נזקים?

בחג הסוכות, היה מתקיים טקס "נחסוך המים" של מי השילוח שנשאבו בשמחה, כציון לציפייה ולתפילה שמזג האויר יטיב עם החקלאות וגם עימנו.

וכשכל עולי הרגל כבר חזרו בבטחה הביתה היו מתפללים על הגשמים ומברכים: "משיב הרוח ומוריד הגשם" עד תחילת חג הפסח.

אז שתהיה שנה טובה עם תקוות לגשמים טובים, שיבואו בעיתם.  שרעיונות יתגשמו גם כן לכל הסלט האנושי.

לבריאות!
שלכם, צוות הגינה ומגי

 

צפי לסלי הירקות האורגניים (טיוטה בלבד):

בטטות
בצלים
תפוחי אדמה אדומים
דלעת עדי
חסה
עגבניות
מלפפונים
פטרוזיליה
בזיליקום
חצילים

בסלי הירקות האורגניים הגדולים, גם:

במיה?
מנגולד
דלורית

בסלי הפירות האורגניים:

אגסים בהסבה
מנגואים

בסלי הפירות האורגניים הגדולים, גם:

בננות
ורימונים