חנוכה וירקות אורגניים

נכתב ע"י מגי בתאריך 17 בדצמבר 2017 |

חנוכה שמח!

לביבות אורגניות ירקות אורגניים לחנוכה, הגינה של מגי

מלא מתכונים ללביבות מירקות אורגניים

"לפני שהיה חג-מולד או חנוכה או רמדאן, לפני שמישהו הפך אמונה לדת, לפני שהיו ספרים, לפני שהיה חשמל – החורפים היו הרבה יותר שחורים וקרים ממה שאנחנו יכולים לדמיין. כל יום החשיך יותר מוקדם, החיים הלכו ונבלעו לתוך אפילה נצחית. אנשים ישבו בבתים, ניסו להתחמם, ניסו להאמין שהשמש עוד תחזור, שזה לא בלתי-הפיך. וככה, בכל היבשות בעולם, בכל התרבויות, נולד החג הזה, של היום הכי קצר בשנה, הלילה הכי ארוך. ביום הזה אנשים התקבצו ביחד, הדליקו המון נרות, מדורות, חילקו מתנות, אכלו ושתו ושרו ביחד. החורף לא נגמר עדיין, אבל זה יום השיא: מהיום הימים יתחילו להתארך, לאט לאט. בכל יום יהיו עוד כמה דקות של שמש. הזריחה תבוא קצת יותר מוקדם, השקיעה תתעכב עוד קצת. בחג הזה קהילות נפגשו כדי להדליק אש ולהגיד – תחזיקו מעמד.

האור חוזר לחיים. החושך הכי עמוק כבר מאחורינו." מתוך באדולינה / גבי ניצן

אז השנה לא כ"כ קר, ממש דחוף לנו גשם והשמיים עדיין מאירות, אך עדיין ה 21 בדצמבר, יום ההיפוך קרב ובא.  ביום זה השמש תמצא בנקודה הדרומית ביותר שלה, מה שגורם ליום בעל מינימום שעות אור, בחצי הכדור הצפוני (שבו אנו נמצאים).

 

אינטי רימי, ירקות אורגניים לחנוכה, הגינה של מגי

"אינטי ריימי" חג השמש של בני האינקה שנחגג ביום הקצר של השנה

אז החורף כבר פה רשמית גם!

קור וחוסר באור הינו עניין מדאיג בממלכת החי והצומח. בקטבים, איפה ששעות האור כ" כ מועטות בחורפים, הצמחים ובעלי החיים נכנסים לתרדמת חורף. לפני עידן החשמל והטכנולוגיה כנראה היה מדאיג מאוד להכנס לתרדמת...... שלא תמיד זכרו אם קמים ממנה.

אז אצלנו בדיוק בזמן הזה, מגיע חנוכה, חג האור של 8 ימים, בו אנחנו מגרשים את החושך. כנראה משהו טבעי שבני אדם רצו לעשות, הוא להגביר את האור והחום בימים בעלי החושך הארוך ביותר. עד סוף חגיגות 8 הימים, הלילות החשוכים הארוכים אמורים להתקצר והימים המוארים מתחילים להתארך...

ובצפיה לגשם (איזו מילה מבטיחה התגשמות של כל מיני דברים..) מצאתי את זה, שכתב יהונתן גפן: "ונזכרתי כיצד פעם חזרתי אחרי ניכוש עשבים בכרם, וידיי כבדות ספוגות באדמה שחורה. אמרתי: "אמא, תראי איזה לכלוך". הייתי ילד, וכך מדברים ילדים. והיא הסתכלה עלי בעיניים חומות בלתי-נרדמות ואמרה לי: "בוץ זה לא לכלוך".

 

שבוע טוב, חמים מבפנים, מתגשם וגשום!
לבריאות!

שלכם, מגי וצוות הגינה

 

וצפוי לנו בסלים החורפיים באמת (טיוטה בלבד):

מנגולד
מיזונה
בצל
חסה
מלפפונים
עגבניות
בטטות
קולורבים
שומר
תפוחי אדמה

 בגדולים גם:

קייל
כרישה
שמחר
חסה מסולסלת

 

בסלי פירות:

אגס בהסבה
קלמנטינות
תפוזים
פומליות

 

בגדולים גם:

קרמבולה
תפוזים
תפוחי גרני בהסבה