השפעות הקיץ על תוצרת אורגנית

נכתב ע"י מגי בתאריך 6 באוגוסט 2017 |

שבוע טוב!

חם, חם, חם....:) בצד הקרניים החמימות, שפע ויטמין  D ושאר הדברים החיוביים שאנו זוכים להם בקיץ, יש גם כאלו שלא נהנים מזה.

שפע ליד מחסור.

השפעת הקיץ על הירקות האורגניים, הגינה של מגי

נו, אתם ניסיתם לעמוד בגינה יום שלם במזג האויר הזה?

העגבניות והדלועים האורגניים ממש מצליחים עכשיו ואתם רואים זאת בכמויות ובמגוון. זה הזמן להכין רוטב לפסטה, מטבוחה, עגבניות מיובשות וכו'. כמות העגבניות ממש דורשת את זה J ותזכרו איזה כיף זה להוציא מהמקפיא צנצנת עם רוטב פסטה, מוכנה מבעוד מועד, מעגבניות קיץ מתוקות או לפתוח צנצנת עגבניות מיובשות בעונת הירוקים והשורשים (חורף).

בדלועים, חלק בשפע ונהנים מאוד וחלקם ממש במחסור – "קישואי החורף" ממש דומיננטיים עכשיו וזה הזמן "להעמיס" אותם.  קישואי החורף, הם הדלועים שנקטפים בשלב בגרות מתקדם, כאשר כבר מתפתחת קליפה קשה שמגינה על הבפנים וזרעים בוגרים (שיכולים להעמיד את הדור הבא). מבין אלו תוכלו למצוא בשפע את דלעת הערמונים, הדלעת היפנית והדלוריות. 

דלעת ערמונים אורגנית, ירקות האורגניים, הגינה של מגי

אין צורך להשתמש בהם מיד. עכשיו הם זמינים בשפע של צורות, צבעים וטעמים ואצלנו אין אפשרות לשמור את הכמויות הנדרשות לעונה כולה עבור כולנו, פשוט כי אין לנו מספיק מקום. לא צריך לאחסן אותם בצורה מיוחדת- סלסלת קישוט בסלון או על הדלפק במטבח יתנו להם תנאים יבשים ומאווררים ותוכלו ליהנות מהם גם עוד חודשיים. בינתיים הם יקשטו את הבית J כדאי לנגב אותם מידי פעם...

דלעת יפנית אורגנית, ירקות האורגניים, הגינה של מגי

"קישואי הקיץ" – קישואים בהירים וכהים, מלפפונים וגם המלונים, במצב הפוך L. השרב של לפני כמה שבועות גרם לרוב הפרחים ליפול. הפירות מתפתחים מהפרח, אז אם אין פרח- אין פרי.  החום ממש "שרף" שיחי מלפפונים ועכשו הם לאט לאט משתקמים. מחזורי שתילה חדשים גדלים ועוד מעט ישלימו את החוסר, אך בינתיים המחסור במלפפונים מורגש בכל הארץ ובעיקר בגידולים האורגנים. אני מקווה שעומס החום יאפשר להם לצמוח במהירות ולחזור לכמויות מלפפונים אורגניים שאנו רגילים אליהם במהרה!

דלורית אורגנית, ירקות האורגניים במשלוח הביתה, הגינה של מגי

הירוקים והשורשים האורגנים פשוט סובלים במזג אויר יבש ויוקד שכזה. כמעט כל העליים מעדיפים את החורף, אביב וסתיו. הם נשרפים (מילולית) מהשמש החזקה. צבעם יכול להיות צהבהב כבר בזמן שהם גדלים בגינה. אורך ורוחב העלים קטן. היובש באויר גורם להם להיות פחות עסיסיים והחום גורם להם להיות מרירים יותר. 

כל המצוקה הזו גורמת להם למהר לפרוח, כי הם מרגישים שלא יחזיקו מעמד ושהם צריכים מהר מהר לפני שמזג האויר יגמור עליהם, להעמיד את הדור הבא.  הפריחה גורמת לעונה קצרה יותר, כך שהקטיף צריך להיות מוקדם יותר והעלים משתנים בהתאם... בקיצור


עכשיו זה ממש לא עונת הירוקים,  כמובן שממשיכים לגדל אותם ואתם מקבלים אותם טרי טרי, אך קחו את כל זה בחשבון והיו טיפה סבלניים J עוד מעט מזג האויר ישתנה והם יחזרו להיות כל מה שאנחנו רוצים שיהיו.

שבוע טוב ועונתי!
לבריאות!
שלכם, מגי וצוות הגינה

 

בסלי הירקות האורגניים, צפוי לנו:

תרד תאילנדי
שעועית תאילנדית ירוקה
עגבניות
עגבניות שרי
דלעת
חצילים
דלעת יפנית
קייל?
בזיליקום
בצל

בסלי הירקות האורגניים הגדולים, גם:

תירס
רגלת הגינה
תפוחי אדמה

בסלי הפירות האורגניים:

אגסים בהסבה
תפוחי עץ גאלה ישראליים J בהסבה

 

בסלי הפירות האורגניים הגדולים, גם:

ענבים ירוקים
תפוחי עץ גאלה- עוד