שעועית ירוקה אורגנית פלאית

נכתב ע"י מגי בתאריך 27 באוגוסט 2017

לכל החוזרים לשגרה- שתהא זו חזרה קלה, שתהא זו שגרה טובה והינה סיפור לקטנים וגדולים כברכת בהצלחה!

 

שעועית ירוקה תאילנדית אורגנית בסלי הירקות האורגניים, אורגני, הגינה של מגי

 קובי והשעועית האורגנית המופלאה (ג'ק ושעועית הפלא) הגרסה החינוכית!!!

 קובי היצירתי היה בן 11 וחי במושב עני אי שם.

בכל יום היה מגיע לביה"ס בשעה הנכונה, מנסה לשבת ישר בשיעור, משתדל להקשיב לחומר... המבוגרים בדר"כ לא הבינו את הדמיון והרעיונות שלו והכריחו אותו לשנן בע"פ ולתרגל פעולות שלא הבין מדוע נחוצות ובמה יועילו לו.

אמא שלו היתה מאוד חרוצה ולמרות שעבדה כל היום בעבודתה, כאשר חזרה הביתה גידלה ירקות בגינתם בכדי להעשיר את תזונתם ולחסוך כסף בקניות.

הדבר שקובי רצה יותר מכל היה אופניים.

בכל יום היה מבקש מאמו אופניים, אך לא היה להם כסף מספיק. יום אחד אמו הציעה שיעזור לה אחרי ביה"ס בעבודות הגינה, כך יחסכו יותר כסף מפני שיצליחו לגדל יותר מהמזןן שנחוץ להם.

תמורת עבודתו אמו הציעה 5 ₪ ליום.. קובי היה טוב בחשבון ומהר הבין שבכדי להגיע לסכום הנדרש לאופניים, יצטרך לעבוד כמאה ימים...זה היה יותר מידי זמן בשבילו, הוא אפילו לא התחיל כי ידע שלא יעמוד במשימה כזו ארוכת טווח.

כשקובי ראה ילדים אחרים נוסעים באופניים שלהם היא קינא והרגיש כשלון.

 איכשהו, הוא תמיד הרגיש כך...

 

יום אחד המצב הכלכלי בבית היה ממש קשה מידי. בלית ברירה אמו החליטה שצריך למכור את הפרה בכדי שיהיה מספיק כסף לשלם חשבונות חשמל וטלפון. היא ביקשה מקובי שילך לשוק למכור את הפרה. כשהגיע לשוק הציעו לו פחות כסף ממה שאמו ציפתה לקבל, וכך הוא המשיך להציע את הפרה עד שפגש איש שהציע לו שקית זרעי שעועית. קובי כבר היה ממש מדוכא. חשב לעצמו איך שוב יחזור הביתה ככשלון. ואז, האיש עם השעועית סיפר לו שמשפחת הקטניות, אליה משתייכת השעועית, מחזירה חנקן לאדמה ע"י שיתוף פעולה עם חיידק ובכך מעשירה את האדמה לגידולים הבאים. הוא סיפר שהשעועית מזינה מאוד. שאפשר לשמור את זרעיה לעונות הבאות ובכך תמיד יהיה. אפשר לאכול אותה טריה או ליבשה...

זה הדליק אצל קובי את הדימיון. קודם כל שיתופי פעולה הם תמיד טובים וחוץ מיזה אם הגינה שלהם תניב יותר מזון, אמא תצטרך לעבוד פחות קשה. אם יהיו עודפים יוכלו למכור אותם בכסף ואולי יום אחד אפילו ישיג אופניים... 

הוא חזר הביתה עם שקית השעועית ביד ועם תוכניות משמחות בראש!

כשאמו פגשה אותו וראתה עם מה חזר מצב רוחו השתנה: "שעועית?!! השתגעת?!!!" והלכו לישון שניהם בדיכאון.

ואז התחיל החופש הגדול, קובי לא שכח את התוכנית שלו והפעם סגר עם עצמו שהוא הולך כל הדרך, גם אם קשה, גם אם לוקח הרבה זמן וגם אם לא כיף. כי הוא מאמין ברעיון שלו.

הוא סילק אבנים מחלקה חדשה, בזמן שחבורת ילדים צחקו עליו "קובי ושעועית הפלא" - הוא ניסה להסביר להם שיכולת הקטניות להחזיר חנקן לאדמה היא באמת פלאית.... הוא עדר ועדר ועדר.בזמן שילדים נסעו סביב החלקה באופניים- הוא ניסה להסביר להם שעוד מעט בטח גם הוא יוכל לקנות לעצמו אופניים ולהצטרף אליהם..... הוא ניקה את הלול בכדי לאסוף את הזבל ולהעשיר בה את האדמה בחלקה החדשה שלו... "קובי משחק בזבל" הוא ניסה להסביר שאין זבל בטבע..... זה לא היה קל, אך הוא התמיד לפליאתם המרובה של המבוגרים.

אחרי כשבועיים סוף כל סוף לפני שהלך לישון, השרה כשליש (הוא לא רצה לקחת סיכונים) מזרעי השעועית ללילה, בכדי לזרז את תהליך ההנבטה.

בבוקר התעורר, התלבש, צחצח שיניים ומיד יצא לזרוע.

את חבורת הצוחקים הוא בקושי ראה, הוא כ"כ התרגש. הוא זרע, כיסה טוב באדמה, השקה וחיכה. 

כעבור יומיים הנבטים בצבצו מן האדמה. ירוקים, עדינים וחמודים. כשהגיעו לכ10 ס"מ קובי סידר חפוי של חומר אורגני בכדי לשמור על לחות האדמה ולהגן מעשבים שיתחרו על חומרי המזון שבאדמה... וכך הם גדלו ובכל בוקר מיד יצא קובי לגינה לטפל במה שצריך.

בוקר אחד שתיל אפונה אחד היה ענקי והגיע עד מעל לעננים. קובי מיד חשב "קטיף" אך מכיוון שלא מצא שום תרמיל החל לטפס ולטפס ולטפס על גבעול השעועית. כשהגיע לעננים ראה ענק מלקק את שפתיו וקובי נבהל. לענקים מרושעים ולילדים חמודים שנראים טעימים, יש היסטוריית אוייבות מימי קדם.

אך הענק ישב שם וכבר אכל משהו וזה לא היה ילד. זו היתה שעועית תאילנדית באורך של כ 30 ס"מ. זו היתה השעועית שקובי גידל. קובי היסס ולא ידע מה לעשות אך מיד פנה אליו הענק בשאלה: "אתה גידלת את זה?"

"כככן" ענה קובי בגמגום..."תן לי לטעום גם!" ואז הענק סיפר לו איך בחיים לא אכל כזה דבר טעים. קובי סיפר שאפשר גם לבשל את השעועית ושהיא מלאה בחלבון איכותי ועוד הרבה דברים טובים והציע לו לשמור מספר זרעים ולגדל לעצמו.

הענק סיפר שעל העננים אין אדמה וביקש מקובי שיגדל עבורו. תמורת כל שק שעועית שקובי יביא הוא ישלם בשק זהב. מה עבר לקובי בראש? "אופניים, אופניים!"

הם לחצו ידיים וקובי גלש בשמחה עד לאדמה.

מאז החל זמן של שיתופי פעולה בין ענקים וילדים. בריאות הענקים השתפרה וגרמה להם להיות מספיק חזקים בכדי לנער את העננים ולהוריד גשם לגידולי הילדים.

שעועית ירוקה תאילנדית אורגנית בסלי הירקות האורגניים, אורגני, הגינה של מגי

 

כיום קובי רוכב על אופניו החדשות והמבוצבצות לביהס, לשוק ובין החלקות הרבות בהם עובדים ילדים בשיתוף פעולה, בגידולים שונים. הם מקפידים להעביר כל ערוגה גידול שעועית אחד כל שנה בכדי שהאדמה תמשיך להיות פורייה.

והמבוגרים במושב, מעבר לזה שהם מאוד גאים בילדים, הם תמיד תמיד מקשיבים ברצינות לרעיונות הילדים, לא משנה כמה יוצאי דופן הם (הילדים או הרעיונות).

שעועית ירוקה תאילנדית אורגנית בסלי הירקות האורגניים, אורגני, הגינה של מגי

במיתולוגיה היוונית המאכל האהוב על הרקולס היה מרק שעועית. היה חצי אל בשם קאימייטוס (?) שהיה אחראי על גידולי השעועית, מגדליה ומשווקיה והוא אמר: "אתה יכול להאמין בכל דבר או להיות כל דבר, אבל החשוב ביותר הוא להאמין בעצמך ולהיות אתה עצמך. "תהיה עצמך, כולם כבר תפוסים!" .

שתהיה שנה מוצלחת, קלה ושמחה!!!

שלכם,

כל משפחת רוזנברג וכל צוות הגינה

 

בסלי הירקות האורגניים שלנו, צפוי (טיוטה בלבד):

חציל
בטטה
נבטים
בצלים
דלעת
דלורית
חסה
מלפפונים
עגבניות
תפוחי אדמה
רוקט או ירוק אחר
תרד תאילנדי

בסלי הירקות האורגניים הגדולים, גם:

במיה/שעועית ירוקה
כוסברה
פטרוזיליה
קצת פלפלים

בסלי הפירות האורגניים שלנו:

מנגו
תפוחי גאלה בהסבה

בסלי הפירות האורגניים הגדולים:

מנגו טומי
ענבים

Save