רק גשם מתוק ואורגני מהשמיים

נכתב ע"י מגי בתאריך 18 בנובמבר 2012 |

שבוע טוב ורגוע...
קודם חידושים והודעות:

כדאי לקרוא כתבה בYNET:"הרב עמאר: ירקות עלים "ללא תולעים" - מסוכנים" כן כדאי אורגני!

הגיע מלאי חדש של תמר חדש אצלנו - תמר מזן זהידי.
הזהידי תמר מתוק, עדין ויבש. עשיר בברזל והכי עשיר מבין התמרים בסיבים תזונתיים. מוצלח במיוחד וזול!
למנביטים שביננו: השבוע אשווק זרעי חמניה אורגניים להנבטה בזול!
חדשים- צרור לפת מתוקה, קלמנטינה מיכל.
סתיו- הגשם של שבוע שעבר, בשילוב עם השמש החמימה גרמו לפרץ גדילה יפיפה ובריא.
העליים המתורבתים כמו קייל, מנגולד, טטסוי ומגוון חרדלים עדינים וחריפים, וגם עלי הבר כמו חובזה וחמציץ נראים פורסים את ידיהם השמימה בירקרקות נפלאה. בעצם הם מצביעים ישירות של מה שקורה עם השורשים, צנוניות, דייקון, לפת, גזר, סלקים וכו', שהם בריאים ומתעבים ושולחים זרועות ומתפרסים עמוק באדמה.עם כל המצב הזה לא הצלחתי לשבת ולכתוב, אבל איך אפשר שלא לכתוב על הגשם הראשון שלנו. היורה! וזה היה יורה טוב.
בגינה הכל נקי, הצבעים בוהקים, הציפורים משחקות בשלוליות ומצייצות, הצפרדעים מקרקרים והריח של הגינה הינו משהו שאי אפשר לתאר. בריאות! עכשיו שהכל רטוב ניתן להנות מהשמש כי כל הגידולים קיבלו כמה מים שהם צריכים. ביום שישי הדלקתי את מערכת ההשקיה ואני מקווה לעוד גשם. הגידולים עומדים זקוף ופתוח ורחב. אפשר לראות ש"בראש" שלהם הם נושמים לרווחה, מרגישים טוב ורואים עתיד מבטיח לעצמם... ולא, אני לא מדמיינת את זה !!!
אני בטוחה שאם הייתי מודדת את גודל הצמחים לפני ימי הגשם, ומודדת שוב אחרי - הייתי מגלה פרץ גדילה מדהים וגדול, ממש אפשר לראות זאת בעיניים. מרגיש כאילו אם הייתי יושבת ומתבוננת בגידולים בזמן הזה הייתי יכולה לראות במו עיניי את הגדילה שלהם. מקווה להצלחה לכולם הגדלים בגינה, מקווה שימשיך.
לשם הגשם הראשון ה"יורה" ישנם מספר פירושים:
1.קודם כל, השנה הוא הגיע חזק, מלא וטוב וירה ישר למטרה! השקה הכל טוב ובזמן. יורה משורש י.ר.ה
2.כשהגשם הראשון מגיע אנו נזכרים כי צריך להכניס את האופניים, לסדר מקום למגפיים, מתלה למעיל גשם, אולי צריך מכנסי גשם חדשות, לתקן את הנזילה בגג....היורה מורה ומלמד אותנו להתארגן לקראת עונת החורף. יורה משורש י.ר.ה
3.היורה מרוה את האדמה ומשקה הכל עד תהום. יורה משורש ר.ו.ה
ר"שי אמר שהיורה אינו מחטיא אף פעם! באמת שבאקלים כמו שלנו, לגשם הראשון אחרי עונה יבשה מגיע בהחלט שם ומילה משלו.
כל דבר בעיתו: "היו מזונותיך לתרופותיך" (היפוקרטוס)
אם הגעת השפעות וההצטננויות כדאי להרבות עוד יותר באכילת עלים ירוקים ושורשים מזינים. העליים מלאים בכלורפיל, פיגמנט ירוק שהוא נוגד חימצון. וגם , ויטמינים A ו C , סיבים תזונתיים וכך הם מחזקים את מערכת החיסון והגוף.
פרוביוטיקה - חיידקים ידידותיים פרוביוטים, גם מועילים מאוד למערכת החיסון מפני שהם תוקפים חיידקים פתוגנים הגורמים למחלות וגם מעודדים את מערכת החיסון שלנו לפעול ביעילות- זה הזמן לחמוצי שורשים. מתכונים- בפשטות לשטוף את מה שרוצים להחמיץ טוב טוב. לנקות צנצנת טוב טוב. להכניס הירק- אם מדובר בכרוב, לפת , צנון...כדאי לחתוך קודם. לשים תבלינים , לימון , שום, פלפל חריף אם רוצים ולמלא במים. את המים ממלאים כוס, כוס וסופרים את מספר הכוסות. מכניסים כפות מלח שטוחות כמספר כוסות המים. בכדי להקל על תהליך ערבוב המלח כדאי לשים מים חמימים. ולסגור את הלמעלה, בכדי שהירקות לא יצאו מהמים בעזרת שמן זית או שקית מים "שתתביע אותם". אפשר להתחיל לטעום ולנשנש מיד אחרי כיום.
חמוצי לפת ממש טעימים http://maggiesgarden.co.il/pickeld-turnip/
ושוב תזכורת : מהרגע שאנו מוציאים את הצמח מהאדמה הוא כמובן מחפש הזנה שאין לו. לכן העלים נובלים, השורש מצטמק...נתקו מיד את העלים מהשורשים בכדי שהם לא "ימצצו" את כל הלחות מהשורש, ויגרמו לו להצטמק במהירות. שימרו כל אחד יבש בשקית במקרר. הם יחזיקו כך שבוע שבועיים ואף יותר.
מלא מתכונים לעלים ירוקים-http://maggiesgarden.co.il/recipes-2/tag/%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%9D+%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D
שיהיה שבוע שקט,

שירד עלינו רק גשם מתוק מהשמיים.... שבוע שקט ותקוות לשלום
צוות הגינה ומגי

 

וצפוי לנו השבוע בסלים:

קייל

בצל ירוק

דלורית

מלפפונים

גבניות

שמיר

כוסברה

גזר

חסה

ושומר

 

בגדולים גם

כרישה

סלרי

פטרוזיליה

ודלעת

 

בסלי פירות

תפוחים ופירות הדר