שימור ירקות אורגניים בקיץ

נכתב ע"י מגי בתאריך 2 ביוני 2013 | ,

הי חברים,
אני בטוחה שכל מי שקורא את מה שאני כותבת כבר עושה את הבחירה לקבל ולצרוך את התוצרת הכי טריה ואורגנית שאפשר להשיג :)  (אלא אם אתם מגדלים בעצמך). אבל כ" כ חם שגם ירק הכי הכי טרי וחזק יכול ממש "להתעלף" עד שמגיע אליכם. אפילו אני כבר התייבשתי הקיץ... :)
הסיבה שכ"כ חשוב לנו לקבל את הזמנותיכם עד יום לפני החלוקה אליכם, זה בשביל שנוכל לקטוף (וגם לשלוח רשימות קטיף לכל שאר החקלאים) וכך באמת תקבלו את התוצרת הטרייה ביותר. ממש לא מזמן הירקות והפירות היו עוד מחוברים למערכת ההזנה שלהם -לאדמה. בקטיף אנו קוטעים את החיבור הזה אך הם עדיין נושמים ופולטים, מייצרים חום ומאבדים נוזלים... בימים החמים אני רואה את השפעת הקטיף מיד. חסה מורידה עלים ומתעלפת תוך חצי שעה. אני חייבת להכניסה מיד לשקית שתשמור על הלחות שלה. חציל מאבד מהברק שלו מהר מאוד ומלפפון הופך רופס כמעט מיד.
בהתאם להשקפותינו האורגניות, איננו בוחרים זנים שפותחו במיוחד לחיי מדף ארוכים ואיננו מעבירים את הגידולים "טיפולים" קוסמטיים או שיפוריים על חשבון ערכם התזונתי ובריאותם.
עכשיו כשחם וכל התהליכים הטבעיים מואצים אנו ממהרים לקטוף את הכל כמה שיותר מוקדם בבוקר או לפנות ערב שלפני, אך בעיקר לא בשעות החום הכבדות. קטיף בשעות החמות יגרום למועקה חמורה עוד יותר שיכולה להנביל/ לכופף/ למרר כל גידול.
הלוואי שהכל יכל להגיע אליכם בצידניות, אך זה ממש לא אפשרי ולכן הצידניות שמורות לעדינים ביותר: נבטים, תותים למיניהם, אספרגוס, דובדבנים... מרגע שארגזכם מגיע אליכם, העניין בידיים שלכם. יש הרבה שאפשר לעשות בכדי להעיר ולהחזיר את החיות ולשמר את טריותם וערכם התזונתי של התוצרת שלנו לאורך ימים.
החום הזה מצריך מכולנו לשמור על התוצרת הקטופה טוב יותר, בכדי שלא תבשיל יתר על המידה, תנבול וכו... הכל נכנס טרי טרי לארגזכם, אך עדיין לרובכם זה מגיע רק לאחר מספר שעות ואולי גם יחכה לכם קצת עד הכניסה המיוחלת למקרר... אז אל דאגה, התוצרת טרייה טרייה ומלאה חיים וערכים ולכן אפשר קצת לעורר אותה ולשמור עליה טוב יותר. כמו שלעצמינו ולמשפחתנו אנו מתארגנים אחרת בקיץ , כך גם לירקות ולפירות.
אז אתם מקבלים תוצרת סופר טרייה ועכשיו אתם צריכים לשמרה לאורך זמן!
אז בגדול, כמה כללים:
חום -מאיץ תהליכים. קור- מאט תהליכים.
מקרר- הכי קר למטה ורחוק מהדלת (קור יורד וחום עולה. הדלת נפתחת הרבה ומתחממת)
מים/נוזלים עומדים גורמים לריקבון.
כלי זכוכית מצוינים לאחסון ירקות ובניגוד לפלסטיק אינם פולטים כל מיני חומרים.
כל ירק/ פרי/ צמח מייצר חום, פולט גזים, "נושם" ומאבד נוזלים ומשאבים אחרים בקצב אחר. לכן בדר"כ מומלץ להפריד בין סוגי הפירות וירקות ולשמרם במקרר- למטה איפה שקר, בשקיות או כלי זכוכית נקיות ויבשות. סגורות או עם פתחי אוורור קטנים.
התיחסותינו הכי נדרשת עבור השפעות הורמון ההבשלה של הגידולים- גז האתילן. בהקשר זה אנו מחלקים את התוצרת ל"משחררים כבדים" ו"משחררים עדינים". אפשר לזהות את המשחררים הכבדים בקלות בדר"כ. הם אלו הממשיכים להבשיל- מתרככים, מתמתקים ומשנים צבע, אחרי הקטיף, כמו בננות, עגבניות, אבוקדו, נקטרינות, משמשים, אפרסקים... אם נניח "משחרר כבד" ליד תוצרת אחרת, האתילן שהוא מפריש ישפיע גם על שכנו! תמיד בטבע זה לשני צדדים, אז כדאי להיזהר ולשמור כל דבר בנפרד אלא אם רוצים להשתמש בהשפעה של אחד על חברו. מבינים עכשיו למה אומרים שבכדי להבשיל אבוקדו כדאי לשים אותו בשקית נייר עם בננה?
אך לעומת זאת בעלים ירוקים, חשיפה לאתילן תגרום לאיבוד כלורופיל ותהפוך אותם צהובים. גזר החשוף ליותר מידי אתילן יהפך מר יותר, תפוח אדמה יתחיל לנבוט... כל אלא תהליכים טבעיים של הגידולים בחשיפה לגז הטבעי להם, כך שכדאי להבין ולהשתמש בזה לטובתנו.

תכלס:
כמו אצלנו האנשים, אם תגלו "עייפות" אצל מישהו בארגזכם, מקלחת צוננת בדר"כ תחזיר לה את החיות. רק לא לשכוח לייבש טוב טוב לפני האחסון.
שורשים המגיעים אליכם עם עליהם- מיד להפריד בין השורש לעלים ולשמור יבשים בשקית או כלי זכוכית במקרר, למטה איפה שקר.
עליים לשמור יבשים- אפשר אפילו לעטוף בבד/ נייר סופג ואז לתוך כלי במקרר.
תוצרת המגיעה באשכולות או מחוברת זו לזו נוטה להבשיל מהר יותר מאשר אם היא מנותקת אחד מהשני. אם תרצו להאיט את קצב ההבשלה נתקו את הפירות מהאשכול.
"קר כמלפפון" ואחיו למשפחה, הקישואים:
אוהבים קור, אך לא ממש ממש קור כך ששמחים להישמר בכלי מעל מגרת הירקות. את הכלי יש לסגור מפני שהם רגישים לאתילן שנפלט משכינהם ובכדי לשמור על נוזליהם. אם הגיעו אליכם עם פרחים, כדאי להורידם כי להם נטייה לריקבון. יש העוטפים כל אחד בבד/ נייר סופג מה שמגן עליהם מפני ההצטמקות והריפוף הנגרם בעצם מפצעי קור מיקרוסקופיים!
עגבניות- משחררות אתילן גדולות. הקפידו שזה אינו מפריע לשכניהם. קייציות בהחלט. לא אוהבות קור. כדאי לשמור בחוץ עד להבשלה הרצויה ורק לאחר מכן במקרר, בכדי להאט את קצב ההבשלה. סגורות בכלי בכדי שהשחרור שלהם לא יפריע לשכנים.
בננות ופפאיה- בחוץ עד להבשלה רצויה אז אפשר לשמור במקרר למספר ימים או לפריזר- זה ממש כיף.

אבוקדו לשמור בחוץ עד הבשלה. מבשיל מהר יותר במקום חשוך בארון או עטוף בנייר. ניתן לשים עם בננה או עגבניה להאצה. כשמגיעים לדרגת ההבשלה הרצויה כדאי לשמור במקרר.
בטטות ובצל לשמור מחוץ למקרר במקום קריר ויבש
גזר, סלק, לפת, צנוניות לשמור יבשים בשקית או כלי אטום (אפשר לשים בד סופג) בתחתית המקרר. אם הם נהיו רכות ניתן לרעננם ע"י אמבטית קרח לפני השימוש או הגשה.
דלעת- אם היא סגורה, יש לשמור בחוץ במקום קריר ומאוורר. אם פתוחה, בכלי זכוכית או שקית במקרר.
נבטים וכל העדינים- תותים, תאנים... במקרר באריזתם
פלפלים- יבשים בתחתית המקרר
מלון בחוץ עד הבשלה ואז למקרר
חצילים לא אוהבים קר מידי, אך לא נשמרים טוב מחוץ למקרר. כדאי להשתמש בהם כמה שיותר מהר ועד אז לשמור בשקית במקרר. זה קצת יחמם אותם.
מצליבים- כרובית, ברוקולי וכרוב- בשקית בתחתית המקרר
בזיל- עלה ירוק קייצי (יוצא דופן) בשקית בדלת המקרר איפה שלא יהיה לו קר מידי
שום- בחוץ במקום קריר ויבש. את שלנו אפשר וכדאי לתלות. מוצלח לשימור, יפה וגם ירחיק את הערפדים....
שטיחוני "דשא" או ספוגית למגירת הירקות, ישמור על יובש. ברגע שמתלכלכים זה בדר"כ מעיד על חיידקים אז לחטא ולייבש ורק אז להחזיר. יש העושים זאת עם נייר עיתון ומחליפים אותו בכל שבוע.
שיהיה לנו קיץ קל ובריא!
תשמרו על עצמיכם, אהובכם, משפחותיכם , פרי בטניכם וכל שאר הפירות.
שלכם,
מגי

 

רשימת צפי, טיוטה בלבד, לסלים שלנו השבוע:

פקוס!!!

עגבניות

גזר

תפוחי אדמה קטנים

פטרוזיליה

מנגולד

קישוא כהה

כרוב

חסה

שרי

 

בגדולים גם

אספרגוס!

ודלעת ספגטי, ביכורים.

 

בסלי פירות

אפרסקים ומלון